Rodiče se o Hanku nestarali, ona se starala o malé sourozence

Jednoho podzimního rána volala paní Nováková z OSPODu, zda bychom mohli přijmout do péče 15-ti letou Hanku. Hanka byla v té době umístěná v dětském domově, protože byla odebrána z péče otce, se kterým nevycházela. Často se hádali a došlo i na facky.

Před tím žila Hanka s matkou. Matka se však o své děti vůbec nestarala, děti zůstávaly často samotné doma bez jídla a dívka musela pečovat sama o sebe i své tři malé sourozence ve věku 2, 4 a 7 let. Situace vyvrcholila, když jim byla z důvodu neplacení záloh vypnuta elektřina i plyn. Poté byly mladší děti umístěny do Klokánku a Hanka ke svému biologickému otci. Otec žil s výrazně mladší partnerkou a starší dcera jim byla na obtíž.

Hanku jsme samozřejmě do péče přijali. Případu se ujaly sociální pracovnice a psycholožka, které vždy pracují v týmu. Při vstupní konzultaci s paní vychovatelkou vyšly najevo další skutečnosti. Dívka trpěla nočními děsy, často utíkala. První sezení s psycholožkou Hanka bojkotovala, celou dobu mlčela. Na druhé začala mluvit, nicméně své problémy zlehčovala a dokonce zmiňovala, že by se chtěla k matce vrátit. To ale nebylo možné, protože matka byla mezitím obviněna z distribuce drog a zanedbání povinné výživy, nyní probíhá soud.

Na třetí konzultaci Hanka opět mlčela. Podobně vypadaly i další konzultace. Ale pak došlo ke změně, rozpovídala se…

Hanku jsme měli v péči více než rok. Mezitím ji kontaktoval otec, který se se svou partnerkou rozešel a nyní o styk s dcerou velmi stojí. Začali jsme spolupracovat i s otcem, který je Hance nyní velkou oporou.

Příběh Hanky je pouze ilustrační. Ale každý z nás se někdy může dostat do situace, kdy si neví rady nebo prožívá něco, s čím by se rád někomu svěřil…Může se však stydět o tom někomu říct či mít obavy z reakce okolí, někdy nemusí být snadné najít ta pravá slova či někoho, kdo by ho vyslechl…Ať už to máte tak či onak a zabrousili jste na naše stránky kvůli sobě či někomu jinému, můžete se na nás obrátit. Na Lince důvěry Dětského krizového centra si můžete promluvit s někým, kdo vám bude naslouchat a pomůže vám s hledáním možného řešení.

S čím se na nás můžete obrátit?

Děti i dospělí nás kontaktují s různými příběhy a zkušenostmi. Někdy napíší krátký dotaz, někdy zavolají a můžeme si s nimi o tom, co prožívají, popovídat. Je pro nás důležité pozorně vyslechnout to, co volající zažívá, porozumět tomu, co se v jeho situaci děje a jak se cítí. Pokud přemýšlíš, zda zavolat na Linku důvěry nebo jsi zvědavý, s čím se na nás lidé obrací, můžeš se podívat na další příběhy.

Tento příběh je fiktivní a neodhaluje osobní informace žádného z klientů.

Nemusíš se bát, příběhy jsou modelové. Skutečné příběhy volajících jsou u nás v bezpečí a nezveřejňujeme je.

Jsme k dispozici na non-stop Lince důvěry nebo v ambulanci, kontakty jsou zde.