Co znamená „moje bezpečí“?

Pocit bezpečí je pro každého z nás velmi důležitý. Tento pocit ti mají zajišťovat právě dospělí. Potřeba bezpečí patří mezi naše základní potřeby. Nikdo nemá právo ti bezpečí brát nebo tě jakýmkoliv způsobem ohrožovat. Někdy se však může přihodit, že někdo tuto zásadu nerespektuje. Nemusí to být jen venku, ale stát se to může i na internetu. Máme pro tebe několik pojmů, které s ohrožením tvého bezpečí souvisí. Pokud se ti něco takového děje, neboj se říci si o pomoc.

Jaké zásady můžeš dodržovat, abys byl v bezpečí venku, nebo když si někde sám?

Velmi důležité je promluvit si s někým dospělým o zásadách, které jsou pro bezpečný pohyb venku důležité. Dej svým blízkým vědět, kde budeš. Pokud se zdržíš, tak zavolej. Možná využiješ i pár našich rad.

  • Pokud jsi někde venku, dej vědět svým blízkýmkde svůj čas budeš trávit a s kým.
  • Nepovídej si s cizími lidmi a nikam s nimi nechoď – do auta, výtahu nebo jiného prostoru, kde budete pouze sami, může to být past. Dej pozor na opuštěná místa a hledej raději bezpečnější cesty. Nestopuj cizí auta. Vždy je lepší ozvat se někomu známému a mít u sebe telefon.
  • Pokud se budeš cítit v ohrožení, snaž se dát o sobě vědět. Běž na rušné místo, zakřič nebo rychle jdi za někým, kdo by ti mohl pomoci (Policie ČR, pracovníci v nějakém obchodu, maminka s dětmi).
  • V bezprostředním ohrožení se snaž najít místo, odkud můžeš zavolat na Policii ČR (číslo 158).

A jak je to na internetu?

Internet je dnes pro většinu z nás naprostou samozřejmostí. Může nám pomoci získávat informace, pomáhá nám sdílet zážitky a často se i hodně nasmějeme. Přesto je to místo, kde na nás číhá také řada rizik. Rádi bychom ti některá z nich představili. 

Kyberšikana – kyberšikana je palčivý problém, který se rychle rozšiřuje i do českých škol a dětských kolektivů. Kyberšikana je využití mobilních telefonů a Internetu (komunikačních a informačních technologií) k úmyslnému ubližování druhým.

Kybergrooming – jde o takové chování, kdy si jeden člověk (pachatel) na internetu vyhlédne někoho jiného (oběť), snaží se nejprve získat jeho důvěru, vybudovat s ním blízký vztah a nakonec ho vylákat na osobní schůzku. Cílem setkání je oběť sexuálně zneužít.

Sexting – toto slovo je složeno ze dvou anglických slov: „sex“ a „texting“. Texting je posílání textů a obrázků prostřednictvím mobilního telefonu. O sextingu se mluví, když lidé fotí sami sebe nazí, polonazí apod. Obrázky poté rozesílají mobilním telefonem dalším lidem.

Ještě si přečti!

  1. Nikomu, koho skutečně dobře neznáš, nedávej své osobní údaje – adresu, rodné číslo, telefonní číslo.
  2. Nikomu neposílej takové fotografie, o kterých si myslíš, že by je neměl nikdo vidět, nebo by ti bylo nepříjemné, kdyby je někdo viděl, nebo posílal dál např. kde jsi ve spodním prádle, případně úplně nahý.
  3. Pokud tě zničehonic na internetu osloví někdo neznámý, buď skutečně velmi opatrný a dobře promysli, jestli mu můžeš důvěřovat.
  4. Na Facebooku, nebo jiných sociálních sítích, si mezi přátele přidávej pouze lidi, které dobře znáš.
  5. Máš právo odmítnout chatování, pokud si chce druhá strana povídat o něčem, o čem ty nechceš nebo se chová tak, že je ti to nepříjemné.
  6. Nikomu nedovol, aby byl na tebe nepříjemný, hrubý a urážel tě. Pokud to dělá, jasně a jednoznačně řekni NE a přeruš s takovým člověkem kontakt.
  7. Nenech se vylákat na schůzku s neznámým člověkem. Nenech se oklamat jeho sliby, nabídkami, výhodami či lákadly, které nabízí.
  8. Chraň si na sociálních sítích své soukromí – nastav si profil tak, aby tvé příspěvky viděli jen tví přátelé.
  9. Nastav si, aby na tvůj profil na sociálních sítích mohli přidávat příspěvky pouze přátelé.
  10. Nestahuj programy a aplikace, o kterých nic nevíš, nebo jsou od neznámých firem.

Více informací o tom, jaké zásady dodržovat a co dělat v konkrétních situacích, můžete najít na: http://www.bezpecne-online.cz.

Podívej na se na naše Desatero bezpečného chování na internetu nebo brožuru – Rizika kyberprostoru.

Co s tím?

Přijď k nám….

V našem Dětském krizovém centru jsme tu pro tebe, aby ses s tím mohl svěřit a probrat vše, co potřebuješ. Můžeš využít našich služeb a přijít přímo k nám do zařízení, a to i bez rodičů. Dokonce nemusíš uvádět svoje jméno, záleží to jen na tobě, jestli by ti bylo příjemnější říct např. jen přezdívku.  Jsme tu pro tebe každé úterý, středu a čtvrtek od 16 h do 18 h (okamžitá krizová pomoc). Nejpozději přijď do 17 h, abychom měli na sebe dostatek času. Pokud by se ti hodil nějaký přesný čas a den, napiš nám a můžeme se domluvit předem. Nebudeš nic platit, služba je bezplatná.

Všechny kontakty včetně mapky najdeš zde

Zvaž, zda by nebylo vhodné, aby tě někdo doprovodil, např. kamarád, který ti dodá odvahu.

Přijď s jakoukoliv starostí, kterou máš!

Nebo se nám ozvi se na Linku důvěry Dětského krizového centra

Naši pracovníci jsou nepřetržitě k dispozici na telefonních číslech 241 484 149 či 777 715 215, a jsou připraveni s tebou řešit jakoukoliv tvoji starost. Máme i specializované číslo pro problematiku – rizik kyberprostoru, a to: 778 510 510. Linka důvěry je Ti k dispozici nonstop (neustále).

Taky se nám můžeš ozvat prostřednictvím e-mailu (e-mail: problem@ditekrize.cz), SKYPE a chatu  (sms-zprávy nepřijímáme). Všechny kontakty jsou zde